Odluku kada svojoj djeci staviti naušnice morate definitivno donijeti sami, ali to ne znači da je na odmet pročitati iskustva i savjete drugih roditelja koji su prošli kroz slične situacije i možda vas baš njihovo iskustvo pouči kako da pristupite ovoj cijeloj situaciji. Pogotovo zato što želite da ih vaše dijete zavoli, a ne da mu bude mrsko nošenje naušnica nakon traume bušenja ušiju.
Možda ćete u tim iskustvima drugih roditelja pronaći adekvatan savjet a vaš slučaj. U idealnom slučaju, moći ćete učvrstiti osjećaj da je bušenje ušiju a prve naušnice vašeg djeteta bezopasan i bezbolan događaj za vašu bebu!
Pedijatrica dr. Jasmina Matić kaže: „Možda će biti potrebno progurati držač naušnice kroz tanku membranu tkiva. Pogledajte iza uha kako biste mogli vidjeti kolčić kako gura najtanji dio režnja, a zatim nježno pritisnite da provučete naušnicu na drugu stranu“. Evo upravo ovakav jedan savjet možda napravi razliku da bušenje ušiju za prve naušnice prođe što bezbolnije i za vas i za vaše dijete.
Ako one ne mogu proći ili ne vidite da kolčić gura stražnji dio uha, možda ćete morati odvesti bebu da joj ponovno probuše uši ili pričekati da malo poraste ako je sklona infekcijama.
Koje su naušnice najbolje za tek probušene uši je još jedno važno pitanje na koje bi svaki roditelj volio dobiti odgovor? Prvi par bebinih naušnica trebao bi biti od 18-karatnog ili 14-karatnog žutog zlata, platine ili kirurškog čelika s poleđinom na zavrtanje, za razliku od naušnice na guranje. Alergija na nikal je vrlo česta pojava i budući da bebe imaju osjetljivu kožu, najbolje je da u potpunosti izbjegavate nikal za te prve.
Koja je veličina i vrsta naušnica najbolja za bebe – osim vrste materijala koji biste trebali koristiti za naušnice za svoju bebu, bitno je i da nisu niti premale ali niti prevelike jer bi ih dijete moglo skinuti.